Ha valaki csuklani kezd, azt jelenti, hogy mások emlegetik – tartja a néphagyomány, de a szenvedő alany sokszor a pokolba kívánja bőbeszédű ismerőseit, akiknek nincs egyéb témája, mint az ő személye. A csuklás komikus, de ha képtelenek vagyunk abbahagyni, inkább bosszantó jelenség. A nagymamák egy jó nagy ijedséget javasolnak a csuklás elmulasztására.
A csuklás kialakulhat, ha gyorsan és sokat eszünk, ha túl sok alkoholt vagy szénsavas italt fogyasztunk. Ezen kívül egy váratlan stresszhelyzet hatására, például valakire rákiabál egy ismerőse az utcán, is elkezdődhet. A csuklást a rekeszizmot kontroláló idegek működésében beálló pillanatnyi zavar idézi elő. Az idegek a tüdő tágulását biztosító diafragmában egy görcsös összerándulást idéznek elő, ami az embert erőltetett levegővételre kényszeríti. Majd a hangszalagok közötti rés hirtelen bezáródik, megakadályozva a levegő útját, és ekkor képződik a szamárbőgésre emlékeztető, akaratlanul kiadott csukló hang. Néhány pillanat múlva a rekeszizom újra összerándul, és kezdődik az egész előröl.
A csuklás elállítására többféle módszer létezik, de mindenki másra esküszik. Nézzünk meg néhány egyszerű példát:
- A nyak két oldalára, az ádámcsutka magasságában található részre szorítson jégkockákat.
- Igyon nagyon hideg vizet.
- Gargalizáljon egy percig.
- Kortyolgasson szépen lassan egy csésze jól megcukrozott teát.
Ezek a megoldások van, akinél működnek, és természetesen van, akinél nem. Az egyik sokaknak bevált módszer szerint papírzacskót kell szorítani orrunkhoz, és abból szívni be a levegőt, majd abba fújni is ki. Ha ezt a műveletet többször egymás után elvégezzük, úgy, hogy a zacskót folyamatosan szorítjuk arcunkhoz, szinte biztos, hogy a csuklás abbamarad. A papírzacskó nem helyettesíthető műanyaggal! A ki- és belégzés alatt megemelkedik a vér széndioxidtartalma, és állítólag ennek hatására a csuklás megszűnik.
Ha túlzott alkoholfogyasztás okozza a csuklást, alkalmazhatjuk az úgynevezett „kocsmáros trükköt”. Egy csaknem éretlen citrom végét levágjuk (a még zöldes színű citrom az igazán hatásos, mert jóval savanyúbb, keserűbb), ezt a darabkát megesszük, és a citromlevet a szánkba csavarjuk.
A rekeszizom gyakorta visszatérő, hosszan tartó görcsös összerándulásai azonban komolyabb problémára is utalhatnak. Előfordulhat, hogy gyomorbajok, bélbetegségek vagy egy kezdődő hepatitis tünetei. Ilyen esetben érdemes orvoshoz fordulni.